شانديز نگين پويا مجري طبخ و توزيع غذا در بهترين رستوران قوچان

2020 Feb 29 | 1398/12/10

ساندویچ‌های یک متری، نوشابه‌های یک لیتری

بازدید: 763

ساندویچ یک متری، نوشابه یک لیتری، پیتزا اندازه سینی، حرفشان این است که از نظر اقتصادی به نفع مشتری است چون یک پیتزای 5 نفره می‌گیرند و کلی آدم سیر می‌شوند...

 ولی اینطور نیست؛ اگر در رستورانی یک غذا برای چند نفر سفارش بدهید، آنقدر زیر فشار نگاه‌های گارسون‌ها قرار می‌گیرید که مجبور می‌شوید نصف غذا را بگذارید سر میز بماند و بگویید صورت‌حساب را بیاورند تا ببینند هنوز غذای اضافه سر میز مانده! این کار باعث حیف و میل کردن غذا که می‌شود، هیچ، ممکن است باعث پرخوری هم بشود چون خیلی از افراد رویشان نمی‌شود باقیمانده غذا را ببرند و از طرف دیگر حیفشان می‌آید غذایی که پولش را داده‌اند، سر میز بگذارند و همین باعث بدخوری و پرخوری می‌شود. اگر نوشابه کوچک باشد، برای یک میز 5 نفره می‌شود 2 یا 3 عدد سفارش داد ولی وقتی یک لیتری سر میز می‌آید، همه خودشان را مسئول این می‌دانند که یک لیوان بزرگ از آن را بخورند که پولشان هدر نرود.


ما در کشور مشکل چاقی داریم و چون چاق شدیم، باید منتظر بیماری‌های دیگر مثل دیابت یا گرفتگی رگ‌های قلب باشیم اما 
روز به‌روز اندازه غذاها را بزرگ‌تر می‌کنیم! این شگرد رستوران‌داران است چون اگر شما 4 نفره به رستوران بروید، رویتان نمی‌شود فقط یک پیتزا سفارش بدهید و اگر این کار را انجام دهید، برای اینکه رستوران‌دار حرفی نزند، 2 تا نان سیردار، 4 تا نوشابه، یک ظرف سیب‌زمینی سرخ‌کرده هم سفارش می‌دهید. البته باز هم خجالت می‌کشید که کم سفارش داده‌اید بنابراین کلی غذای چرب و نوشابه که سلامتتان را به هم می‌ریزد، می‌خورید. آخرش هم حساب می‌کنید می‌بینید پولی که دادید، بیشتر از قیمت 4 پیتزا شده.

راستی الان فکر می‌کنید باز باید بگوییم وزارت بهداشت مسئول است؟ نه، خودمان باید حس مسئولیت را از کودکی برای هر چیزی که دور و برمان اتفاق می‌افتد، داشته باشیم. مگر وزارت بهداشت می‌تواند برای هر نانوایی و هر رستوران و هر دکه غذافروشی یک مامور بگذارد؟ و حالا یک سوال؛ آیا کسی بیشتر از خودمان مسئول سلامت ماست؟ اگر به این سوال جواب منفی داده باشید، باید بگویم درست است؛ هیچ‌کس نمی‌تواند بیش از خود ما مسئول سلامت ما باشد.

ما مسلمانیم و در کتاب آسمانی ما گفته شده، فلینظرالانسان الی طعامه؛ یعنی به غذای خود نگاه کنید، غذای خود را ببینید ولی این نظر کردن و دیدن، معنی عمیقی دارد. شما خیلی چیزها را می‌توانید ببینید، از نظافت و بهداشت گرفته تا اینکه مقدار غذا و اینکه شما چقدر باید بخورید تا نعمت سلامت را از دست ندهید. ببینید نانی که روی میز است، از کجا آمده، چه زحماتی برای تولید آن کشیده شده و چه راه طولانی‌ای را طی کرده است. ممکن است گندمش از کانادا آمده و در آسیابی در کرمان آرد شده باشد و نانش الان روی میز شماست. این نان می‌تواند ما را ببرد به صحرای آفریقا که گرسنگی بیداد می‌کند.

یکی از دانشجویان من می‌گفت: «هر وقت به رستورانی می‌روم، اول می‌روم دستشویی آنجا تا ببینم طرز فکر این رستوران‌دار و خدمه‌اش چگونه است. از همان جا می‌توان فهمید که چقدر در خرید و پخت و سرو غذا پاکیزگی و بهداشت را رعایت می‌کنند.» او راست می‌گفت، بعضی غذاخوری‌ها، خصوصا بین‌راهی‌ها، به تنها چیزی که توجه نمی‌کنند همین است. وقتی رستورانی سرویس بهداشتی پاکیزه‌ای نداشته باشد، مطمئن باشید طرز تلقی صاحب آن از مشتری، فرد گرسنه‌ای است که برای آنها پول می‌آورد و هر چه این پول بیشتر باشد، بهتر است بنابراین ممکن است موادغذایی‌ای که برای آشپزخانه می‌خرد هم ارزان و بی‌کیفیت باشد تا سود بیشتری نصیبش شود. همین رستوران‌دار فکر می‌کند بهتر است برای جلب بیشتر مشتری، پرس‌هایش را بزرگ کند چون بابت یک پرس بزرگ افراد بیشتری را به رستوران خود می‌کشاند و وقتی این اتفاق می‌افتد، باید زنگ خطر به صدا دربیاید که ما در آموزش و فرهنگسازی برای غذا خوردن کم کار کرده‌ایم. برای مشتری‌ها و برای رستوران‌داران فرقی نمی‌کند، هر دو گروه باید بدانند که چقدر می‌توانند در بالا بردن سطح سلامت مفید باشند، هر دو گروه باید بدانند که مسئول هستند و از کنار این قضیه بی‌تفاوت رد نشوند.

 

 

 

 

آشنایی با خوراکی‌های دوستدار چشم
هویج به چه درد چشم می‌خورد؟


آیا می‌دانید بیشتر خوراکی‌هایی که برای حفظ سلامت سیستم قلبی- عروقی مفید هستند، می‌توانند به حفظ سلامت و قدرت بینایی هم کمک کنند؟ آیا خوراکی‌های دوستدار چشم‌ها را می‌شناسید؟ آیا می‌دانید داشتن تغذیه مناسب می‌تواند گامی بزرگ در راه حفظ سلامت چشم‌ها باشد؟ با «پوستر سلامت» این هفته همراه شوید تا در این رابطه بیشتر بدانید...

اسفناج

ریزمغذی‌های اثربخش: لوتئین و زیگزانتین

سایر خوراکی‌های حاوی زیگزانتین و لوتئین: ذرت، هویج، پرتقال، 
فلفل دلمه‌ای زرد، شلغم، کلم پیچ، کاهو، کدو حلوایی، نخود فرنگی، زرده تخم‌مرغ، خربزه، طالبی و هلو‌

 

اسفناج جزو سبزی‌های برگ سبز تیره طبقه‌بندی می‌شود و بسیار مغذی و حاوی مواد ارزشمندی مانند ویتامین C، بتاکاروتن، لوتئین و زیگزانتین است. ترکیبی از تمام این ریزمغذی‌ها در یک ماده غذایی، باعث شده متخصصان چشم‌پزشک، برگ‌های سبز اسفناج را به‌عنوان دشمن شماره یک بیماری دژنراسیون ماکولا (تخریب لکه‌زرد) معرفی کنند.

بد نیست بدانید این آنتی‌اکسیدان‌های مغذی کنار یکدیگر می‌توانند اشعه‌های مضر آفتاب را دفع کنند و کاری مانند یک ضدآفتاب برای چشم‌ها انجام بدهند. تحقیقات جدید ثابت کرده‌اند مصرف خوراکی‌های سرشار از لوتئین و زیگزانتین می‌تواند باعث افزایش تراکم رنگدانه‌های لکه زرد شود. بد نیست بدانید که هرچه تراکم رنگدانه‌ها بالاتر برود، شانس محافظت بیشتر از شبکیه چشم‌ هم افزایش می‌یابد و امکان ابتلا به بیماری دژنراسیون ماکولا هم کمتر می‌شود.

 

 

فلفل دلمه‌ای

ریزمغذی اثربخش: ویتامین C

سایر خوراکی‌های حاوی ویتامین C: پرتقال، نارنگی، لیمو، گریپ‌فروت، اسفناج، پیاز خام، گوجه‌فرنگی و کیوی

 

فلفل دلمه‌ای، کلم بروکلی و کلم بروکسل، هر 3 دارای مقادیر فراوانی ویتامین C هستند. محققان سال‌هاست که نقش این ویتامین را در حفظ سلامت چشم‌ها بسیار موثر می‌دانند. این 3 خوراکی می‌توانند به‌صورت خام در انواع سالادها، سس‌های سالاد و کنار بشقاب غذایی‌ جای بگیرند.

هویج

ریزمغذی اثربخش: بتاکاروتن

سایر خوراکی‌های حاوی بتاکاروتن: کدو حلوایی، فلفل دلمه‌ای زرد و قرمز، گوجه‌فرنگی، برگ‌های سبز تیره کاهو، چغندر، اسفناج، هلو، شلیل، آلو، زردآلو، گرمک، طالبی، انبه، خرمالو و نارنگی.

خیلی از ما می‌دانیم مصرف روزانه هویج و آب هویج برای حفظ سلامت چشم‌ها و قدرت بینایی مفید است اما دلیلش را نمی‌دانیم. فایده خوردن هویج برای سلامت چشم‌ها در این است که آنتی‌اکسیدان بسیار ارزشمندی به‌نام بتاکاروتن در آن وجود دارد. بتاکاروتن می‌تواند از پیشرفت بیماری پیرچشمی که ارتباط نزدیکی با افزایش سن دارد، تاحد زیادی پیشگیری کند. ضمن اینکه مصرف فراوان خوراکی‌های حاوی بتاکاروتن مانند هویج، احتمال ابتلا به نوعی بیماری شبکیه چشم به‌نام «دژنراسیون ماکولا» یا همان تخریب لکه زرد که در افراد سالمند رخ می‌دهد، کاهش می‌دهد.

ماهی سالمون

ریزمغذی‌ اثربخش: اسیدهای چرب امگا3

سایر خوراکی‌های حاوی امگا3: ماهی کیلکا، ماهی قزل‌آلا، روغن زیتون، 
روغن کانولا، تخم‌کتان، روغن بذر کتان و گردو.

 

ماهی سالمون دریایی و ساردین، جزو بهترین منابع دریافت اسیدهای چرب امگا3 محسوب می‌شوند. نتیجه تحقیقات مختلف نشان می‌دهند مصرف منظم موادغذایی حاوی امگا3 باعث محافظت از عروق چشمی و درنهایت حفظ بهتر و بیشتر سلامت چشم‌ها می‌شود. تمام افراد می‌توانند برای بهره‌مندی از خواص امگا3 برای سلامت چشم‌هایشان، حداقل هفته‌ای 130 گرم از خوراکی‌های حاوی این ریزمغذی را دربرنامه غذایی‌شان داشته باشند.

 

 

گوشت بوقلمون

ریزمغذی‌های اثربخش: روی و نیاسین

سایر خوراکی‌های حاوی نیاسین: گوشت‌های قرمز، بادام زمینی، غلات سبوس‌دار، سیب‌زمینی، ماهی، مغزهای خام، تخم‌مرغ، نخود و لوبیا

 

گوشت بوقلمون مانند گوشت شترمرغ سرشار از روی است که در مورد تاثیر آن بر سلامت چشم‌ها برایتان توضیح دادیم. بوقلمون علاوه بر روی، نیاسین (ویتامین3‌B ) فراوانی هم دارد و از این جهت می‌تواند به حفظ سلامت چشم‌ها کمک کند. می‌پرسید چطور؟ به این ترتیب که دریافت نیاسین کافی در بدن، باعث پیشگیری از بیماری چشمی آب مروارید می‌شود بنابراین گنجاندن مقادیر مناسبی از خوراکی‌های حاوی این ریزمغذی به رژیم غذایی توصیه می‌شود.

 

گوشت شترمرغ

ریزمغذی اثربخش: روی

سایر خوراکی‌های حاوی روی: مرغ، ماهی، سایر گوشت‌های قرمز، میگو، حبوبات، مغزهای خام، غلات سبوس‌دار، شیر و لبنیات.

 

گوشت شترمرغ یکی از مغذی‌ترین گوشت‌ها در بین انواع گوشت‌های سفید و قرمز است. این گوشت سرشار از پروتئین، روی و آهن است و تمام این ریزمغذی‌ها، به‌خصوص روی، می‌توانند نقشی اساسی در سلامت چشم‌ها ایفا کنند. این ماده معدنی مسوولیت حفظ سلامت چشم‌ها را با کمک به عملکرد بهتر آنزیم‌های موجود در شبکیه برعهده دارد. بد نیست بدانید بیشتر افراد مبتلا به بیماری تخریب لکه‌زرد از کمبود روی رنج می‌برند.


نظرات


ارسال نظر:
اگر تصوير خوانا نيست اينجا کليک کنيد
همزمان با تأييد انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هايي كه حاوي توهين است، منتشر نمي شود.
* لطفا از نوشتن نظر هاي خود به صورت حروف لاتين (فينگليش) خودداري نماييد.


گالری تصاویر

آرشيو

تماس با ما

دفتر مرکزی: مشهد، شهرک نوفل لوشاتو، بین 6 و 8 ، پلاک 66

دفتر قوچان: ابتدای خیابان نسیم آباد،نرسیده به 16 متری فردوس،سمت راست،پلاک 167

تلفن تماس: 09155682300

دورنگار: 47220211 – 051

پست الکترونیک: info@shandiznegin.ir