شانديز نگين پويا مجري طبخ و توزيع غذا در بهترين رستوران قوچان

2020 Feb 29 | 1398/12/10

بهداشت بدن

بازدید: 873
بهداشت بدن

پاهای کی بو میده؟

درمان‌های خانگی برای رفع بوی بد عرق

اگر برای از بین بردن بوی بد بدنتان با مشکل مواجه شده‌اید اصلا نگران نباشید راه‌های بسیاری برای رفع این مشکل پیش روی شماست. در این مقاله سعی کرده‌ایم راهکارهایی ساده جهت رفع و درمان بوی بد بدن و پا ارائه دهیم پس با ما همراه شوید.

نجمه سادات تقوی، دانشجوی پزشکی عمومی - سنتی

گیاهان دارویی کنترل کننده تعریق بدن

برگ‌مورد‌

برگ‌مورد به علت دارا بودن خاصیت قابض، تعریق زیاد پوست را کنترل نموده و اسانس معطر آن باعث خوشبویی بدن می‌شود. بنابراین ‌ پاشیدن پودر برگ تازه خشک شده گیاه مورد با شستشوی پوست با آب دم‌کرده غلیظ آن می‌‌تواند برای شما کمک کننده باشد.

برگ‌حنا‌

پودر‌برگ‌حنا به تنهایی یا همراه با پودر‌برگ‌سدر یا جوش‌شیرین، با اثر خنک‌کنندگی پوست و کم‌کردن فعالیت غدد عرق، به رفع بدبویی پوست کمک می‌کند. بنابراین می‌توان حنا را با جوشانده سماق یا سرکه خمیر کرده و به موضع عرق مالیده و نیم‌ساعت بعد با آب‌غوره یا سرکه رقیق شده، موضع را شستشو داد.


مریم‌گلی‌

از این گیاه می‌توان به صورت جوشانده و همراه با گل‌ختمی و زوفا، شربت‌خوراکی تهیه کرد و روزی 2‌مرتبه آن را میل نمود تا بدین صورت این گیاه در کاهش تعریق بدن اثرگذار باشد. همچنین پاشیدن پودر آن زیر بغل یا داخل کفش یا شستشوی موضع عرق با دم‌کرده غلیظ آن، در رفع بدبویی و خوشبو نمودن پوست موثر است. البته باید این نکته را اضافه کرد که مصرف ‌خوراکی آن برای آقایان، خانم‌های باردار و خانم‌های شیر‌ده ممنوع است.

مازو‌

استفاده از پودر یا دم‌کرده غلیظ این گیاه به کسانی که از زیادی ترشح غدد‌عرق پوست شاکی‌اند، توصیه می‌شود. همچنین می‌توان 100‌گرم میوه‌ مازوی خشک را ساییده با 50‌گرم پودر‌مردار‌سنگ و 10‌گرم پودر‌زاج‌سفید مخلوط کرده و روزانه داخل کفش یا زیر بغل استعمال نمود و پس از نیم‌ساعت با دستمال پاک کرد.

پوست و برگ گردو‌

برگ گردو دارای خاصیت ضد‌میکروبی قوی می‌باشد، بنابر‌این شستشوی موضع با خیسانده یا دم‌کرده غلیظ آن، در رفع بدبویی پوست موثر است. پوست سبز گردو نیز به علت دارا بودن تعفن فراوان و قابض بودن، در کنترل ترشح عرق بسیار مفید است. می‌توان مخلوط پودر برگ گردو، پودر پوست گردو، مردار‌سنگ و حنا را به نسبت مساوی تهیه نمود و روی موضع عرق پاشید.

نعناع‌

استفاده از محلول دم‌کرده نعناع جهت شستشوی پوست بدن علاوه بر رفع بدبویی و کم کردن ترشح غدد عرق، باعث خوشبو شدن بدن نیز می‌شود.

گلسرخ‌

گذاشتن گلبرگ‌های تازه گلسرخ روی موضع عرق یا شستشوی بدن با گلاب یا پاشیدن پودر‌گلسرخ زیر بغل و داخل کفش، از دیگر روش‌های سنتی درمان تعریق محسوب می‌شود.

رزماری‌

این گیاه که به اکلیل‌کوهی نیز شهرت دارد، در کاهش تعریق بدن اثر بسزایی دارد‌. می‌توان ترکیبی از 50‌گرم پودر‌برگ‌رزماری و 200‌گرم پودر‌بچه ‌تهیه نمود و روزی 3-2‌بار به محل عرق پاشید.

زاج‌سفید

زاج‌سفید را می‌توان به شکل پودر در آورد(به صورت خشک) و به مناطق عرق‌خیز بزنید.


نسخه گیاهی جهت کاهش تعریق همراه با بد‌بویی

گیاه مورد، گلنارفارسی، مازو، بابونه آلمانی و بومادران را به نسبت مساوی پودر کرده و سپس آن‌ها را از الک ریز، رد کنید و به نقاط عرق‌‌خیز روزانه 1 تا 2 بار بزنید.

درمان‌های خانگی برای از بین‌ بردن بوی عرق بدن

1. جوش‌شیرین بوی بد زیر بغل و پاهای شما را کاهش می‌دهد.

2. روغن‌زیتون، آب‌پرتقال، آب‌لیمو و گریپ‌فروت هم موادی هستند که شما می‌توانید استفاده کنید. توجه داشته باشید که افشره آن‌ها باید تازه باشد. جوش‌شیرین را به افشره اضافه کنید و به زیر بغل خود بمالید، سپس با روغن‌زیتون مواد را پاک کنید. به این صورت بوی بدن شما از بین خواهد رفت.

3. قرار دادن پاها در محلولی مرکب از نصف فنجان نمک و یک لیتر آب، در کنترل تولید عرق موثر است. همچنین می‌توان مقداری چای را در یک لیتر آب دقایقی جوشاند و پاها را به مدت نیم‌ساعت داخل آن قرار داد و پس از خشک کردن پاها، از پودر بوگیر ضد عرق استفاده کرد تا به مرور بوی بدپاها رفع شود.

4. استحمام درون وان حمام که یک فنجان آب‌گوجه‌فرنگی داخل آن ریخته شده، از دیگر روش‌های رفع بوی نامطبوع عرق بدن است
برگرفته از: نشریه غذا و خراسان

نظرات


ارسال نظر:
اگر تصوير خوانا نيست اينجا کليک کنيد
همزمان با تأييد انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هايي كه حاوي توهين است، منتشر نمي شود.
* لطفا از نوشتن نظر هاي خود به صورت حروف لاتين (فينگليش) خودداري نماييد.


گالری تصاویر

آرشيو

تماس با ما

دفتر مرکزی: مشهد، شهرک نوفل لوشاتو، بین 6 و 8 ، پلاک 66

دفتر قوچان: ابتدای خیابان نسیم آباد،نرسیده به 16 متری فردوس،سمت راست،پلاک 167

تلفن تماس: 09155682300

دورنگار: 47220211 – 051

پست الکترونیک: info@shandiznegin.ir