شانديز نگين پويا مجري طبخ و توزيع غذا در بهترين رستوران قوچان

2020 Feb 29 | 1398/12/10

نور درمانی

بازدید: 813
نور درمانی

نور درمانی چیست؟ 


 نوردرمانی NBUVB یک درمان موثر و کم عارضه
  فتوتراپییا نوردرمانی عبارتست از درمان بیماریها توسط تابش نور ماوراء بنفش که یکیاز روشهای مهم درمانی در بیماریهای مختلف پوستی مانند برص ( ویتیلیگو ) وداء الصدف ( پسوریازیس ) محسوب می شود. جزء ماوراء بنفش نور خورشید باطول موج  بین 400-290 نانومتر اثرات متعددی بر روی پوست انسان دارد که دوعملکرد آن جهت درمان بیماریهای پوستی استفاده می شود . اثر اول آن تحریک وتکثیر سلولهای رنگدانه ساز پوستی، ملانوسیت، می باشد و دیگر اثر مفید آنتنظیم و مهار سیستم ایمنی پوستی ( که در  ایجاد تعداد زیادی از بیماریهایپوستی دخیل است ) می باشد...

با توجه به اثر بخشی مناسب و عوارض اندک نور درمانی یکی از درمانهای رایج و مناسب در درمان بیماریهایی نظیر برص ، پسوریازیس لنفوم پوستی (MF) ، فولیکولیت پوسچولارائوزینوفیلیک، پیتریازیس روزآ، اگزمای مزمن  پوستی، اگزمای مقاوم دست ، خارش های ناشی از   نارسایی کلیوی ، خارشهای ناشی از تماس با آب ، خارش ناشی کلستاز کبدی می باشد . همچنین نوردرمانی بخصوص NBUVB  در درمان اگزمای آتوپیک، آلوپسی ناحیه ای گسترده ، اورتیکاریاپیگمنتوزا و واکنش پیوندGVH کاربرد دارد.

 


اشعه ماوراء بنفش به سه طیف تقسیم می شود : 
الف  : UVA    با طول موج 400-320 نانومتر    
ب: UVB   با طول موج 320-240 نانومتر                                
ج : UVC     با طول موج کمتر از 320 نانومتر
 از دو طیف UVA و UVB در درمان بیماریهای پوستی استفاده می شود 
انواع دستگاههای نوردرمانی به 3 نوع تقسیم می شوند:
   الف : PUVA  که از ترکیبات متوکسالن به صورت موضعی یا خوراکی و سپس از تابش اشعه UVA استفاده می شود 
    ب : BB UVB یا UVB  با طیف وسیع        
   ج :  NBUVB یا  UVB  با طیف محدود که جدیدترین فرم نوردرمانی محسوب می شود و از نور UVB با طول موج 310 نانومتر استفاده  می شود


نوردرمانی  NBUVB 
این فرم از نوردرمانی جدیدترین و راحتترین فرم نوردرمانی محسوب می شود . بررسی های دقیق در مورد عملکرد نور ماوراء بنفش در  مورد عملکرد UVB بر روی پوست بیماران مبتلا به بیماری پسوریازیس نشان داده است که بیشترین اثر این اشعه مربوط به طول موج 310 نانومتری نور می باشد و به نظر می رسد تابش اختصاصی این طول موج از نور، منجر به افزایش اثرات درمانی، کاهش تعداد جلسات لازم جهت بهبودی و کاهش اثرات جانبی نور درمانی مانند سوختگی، تاولهای دردناک، قرمزی و خارش شدید و کارسینوژنیسیتی نوردرمانی می شود. همچنین مطالعات بالینی نشانگر آن بوده اند که درمان با NBUVB  در بیماریهای پسوریازیس و ویتیلیگو اثری تقریبا برابر با درمان PUVA دارد، بدون آنکه نیاز به مصرف متوکسالن و در نتیجه عوارض و مراقبتهای لازم پس از درمان متوکسالن باشد. در واقع عوارضی که در مورد  PUVA  گاه غیر قابل اجتناب به نظر می رسد، مانند سوختگی و تاول ، در مورد NBUVB بسیار نادر است . امروزه NBUVB  انتخاب اول در نوردرمانی پسوریازیس محسوب می شود.
مشاهده شده است NBUVB در درمان برخی از بیماریها مانند خارش مزمن برتر از PUVA  عمل می نماید. NBUVB تقریبا در تمامی بیماریهایی که PUVA بکار می رود ( در بالا ذکر شده است ) موثر می باشد.
جلسات نوردرمانی معمولا در مورد بیماری ویتیلیگو بصورت 2 جلسه در هفته و در مورد سایر بیماریها بین 4-2 جلسه در هفته انجام  می پذیرد. شروع درمان با دوزهای پایین تر معمولا حدود نصف دوز اریتم زا ( MED ) می باشد و بتدریج افزایش می یابد تا هنگامی که اریتم در پوست بیمار ظاهر شود. شروع اثر درمان در بیماران مختلف متفاوت می باشد ولی عموما در دو ماه پس از شروع درمان اثرات مثبت درمانی ظاهر می شود. در مورد بیماریهای عود کننده مانند پسوریازیس میتوان پس از بهبودی بیماری درمان پیشگیری کننده بصورت 1 جلسه در هفته تا 1 جلسه در ماه برای بیمار برقرار نمود.
در طول دوره درمان بیمار باید از مصرف داروهایی که پوست را نسبت به نور حساس می نماید ( تترا سیکلین و داکسی سیکلین و ..... ) خودداری نماید و همچنین پس از هر مرحله نوردرمانی مابقی همان روز درمان را از ضد آفتاب مناسب استفاده نماید. نوردرمانی در بیماریهایی که توسط اشعه ماوراء بنفش تشدید می شوند ( مانند : لوپوس ، حساسیت به نور ، کهیر آفتابی و ..... ) ممنوعیت دارد . همچنین ناحیه تناسلی آقایان باید در طول جلسه نوردرمانی پوشیده باشد و چنانچه بیماری این ناحیه را درگیر کرده باشد از سایر روشهای درمانی جهت درمان آن استفاده شود
  نوردرمانی می تواند اثرات مثبت درمانی برخی از داروها مانند نئوتیگاسون ، آنترالن موضعی ، ایزوترتینوئین و تاکرولیموس موضعی را تشدید نماید و در موارد مقاوم به درمان از همراهی این داروها با نوردرمانی به صلاحدید  پزشک معالج استفاده شود. نوردرمانی بهتر است بصورت همزمان با داروهای سیستمیک  تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن مانند سیکلویسپورین و متوترکسات و...استفاده نشود
به طور خلاصه نوردرمانی بخصوص به روش NBUVB به عنوان یک روش موثر و کم عارضه مطرح است  که در بسیاری از موارد قادر است  بیمارانی را که به سایر درمانها پاسخ نداده اند یا سرعت پاسخ آنها کند بوده است را درمان نماید.
این روش در بیماریهایی مثل پسوریازیس - ویتیلیگو و لنفوم پوستی به عنوان یکی از بهترین انتخاب های اول مطرح است و در مواردی مثل  اگزمای شدید یا خارشهای مزمن و یا خارشهای ناشی از نارسایی کلیوی و ..... میتواند بیمارانی را که به سایر درمانها پاسخ نداده اند را مداوا نماید.

نور درمانی برای افسردگی فصلی


هوای ابری زمینه‌ساز بروز افسردگی فصلی در عده‌ای از افراد است که آنها را از فعالیت‌های فردی و اجتماعی باز می‌دارد. این مشکل معمولا با شروع بهار و تابستان که نور هوا بیشتر می‌شود و آفتاب بیشتری به زمین می‌تابد، بهبود می‌یابد یا به کلی از بین می‌رود. بنابراین می‌توان از "نور" به عنوان یک "عامل درمانی" برای این گونه افسردگی‌ها بهره جست.

عوامل موثر در نور درمانی

در نور درمانی، سه عامل، کلید اصلی بهبودی است:

1- شدت نور که بسته به نوع استفاده از منبع نور، این شدت کم و زیاد می‌شود.

2- مدت زمان استفاده از نور که معمولا در نور درمانی زمان استفاده روزانه بین 30 دقیقه تا 2 ساعت است که این زمان در شروع ممکن است طبق نظر پزشک از 15 دقیقه شروع شود و به حداکثر زمان خود برسد.

3- زمان استفاده از نور. استفاده از نور درمانی هنگام صبح و زمانی که از خواب برمی‌خیزید، مفیدتر از هنگام عصر است و استفاده از آن در شب باعث اختلال در خواب می‌شود.

به افرادی که قصد درمان افسردگی خود را دارند، توصیه می‌کنیم این درمان را از اوایل فصل پاییز و به محض شروع علائم اولیه آغاز کنند، علائمی چون سخت بیدار شدن از خواب، خواب‌آلودگی روزانه، و میل به مصرف کربوهیدرات‌ها می‌توانند هشداردهنده باشند. درمان معمولا باید تا بهار ادامه یابد.

البته برخی از افراد در تابستان دچار افسردگی می‌شوند که در این حالت باید درباره زمان شروع نور درمانی با پزشک خود مشورت کنند.

عوارض نور درمانی


نور درمانی روش مطمئنی است، ولی گاهی عوارض جانبی دارد از جمله تحریک چشمی و خشکی چشم ، خستگی، اختلال خواب، آشفتگی، سردرد، حالت تهوع و خشکی پوست.

برای کاهش این عوارض سعی کنید نور درمانی را آهسته آغاز کنید و به بدن خود اجازه دهید تا به آن عادت کند.

اگر بعد از مدتی با این عوارض مواجه گشتید، مدت زمان استفاده از آن را کم کنید، دورتر از منبع نور بنشینید، بین جلسات درمانی فاصله قرار دهید، ساعتی را که در روز به درمان اختصاص می‌دهید تغییر دهید و حتما با پزشک مشورت کنید.

برای جلوگیری از خشکی پوست هم بهتر است از نرم‌کننده‌ها استفاده کنید.

نور درمانی برای همه مناسب نیست. به طور مثال در افراد مبتلا به اختلال "دو قطبی" که نوعی بیماری روانی است ممکن است مشکل آنها دو برابر شود، یا درافراد مبتلا به افسردگی‌های حاد باید با احتیاط صورت گیرد.

تذکرات

با تمام فوایدی که برای نور درمانی ذکر شد، باید اضافه کنم که این روش را نباید خودسرانه انجام داد و این روش درمانی، در کنار درمان‌های دارویی و روان درمانی مفید است و به تنهایی موثر نیست، یعنی یک روش درمانی مکمل محسوب می‌شود نه یک روش درمانی صرف.

تبیان -دکتر محبوبه محمدزاده- جام جم

نظرات


ارسال نظر:
اگر تصوير خوانا نيست اينجا کليک کنيد
همزمان با تأييد انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هايي كه حاوي توهين است، منتشر نمي شود.
* لطفا از نوشتن نظر هاي خود به صورت حروف لاتين (فينگليش) خودداري نماييد.


گالری تصاویر

آرشيو

تماس با ما

دفتر مرکزی: مشهد، شهرک نوفل لوشاتو، بین 6 و 8 ، پلاک 66

دفتر قوچان: ابتدای خیابان نسیم آباد،نرسیده به 16 متری فردوس،سمت راست،پلاک 167

تلفن تماس: 09155682300

دورنگار: 47220211 – 051

پست الکترونیک: info@shandiznegin.ir